Direkt zum Seiteninhalt
Informace o britské krátkosrsté kočce
děloha gravidní kočky
samice & samec
britská dlouhosrstá & britská krátkosrstá
solid & ticked

Popis BAREV a KRESEB u britských krátkosrstých koček

BSH a
BSH 24
BSH d
BSH 02
BSH e
BSH 25

Co znamená EMS kód ?
EMS je systém pro označování plemen.
Britské krátkosrsté kočky patří do KATEGORIE III.

EMS například BSH d 22

BSH - britská (označuje plemeno)
d - červená (označuje barvu srsti)
22 - mramorovaní (označuje kresbu srsti)

STANDARD BRITSKÉ KRÁTKOSRSTÉ KOČKY

CHARAKTER
Britské kočky mají přátelskou a laskavou povahu a jsou velmi inteligentní. Rády žijí i malých místnostech. Nejsou hyperaktivní, ale chtějí si hrát a dovádět. jsou vhodné taky pro lidi, kteří jsou často angažováni svoji prací a nemají vždy čas se kočičce věnovat. Britské kočky jsou přítulné a milují blízkost každého člověka. Doma nikdy nepřekážejí.
KLASIKA
Britské krátkosrsté kočky jsou klasické plemeno, které se každému vybaví jako první, když se řekne kočka. Ve většině filmech, kde se objeví kočka, tak je to právě kočka britská. Skoro na všech obrázcích a reklamách jsou také nejčastěji britské kočky.
TĚLO
Britské kočky mají statnější tělo. Měli by mít široký hrudník a krátká osvalená záda. Nohy jsou krátké a rovné, s kulatými mohutnými tlapkami. Silný ocas je kratší a špičku má zakulacenou.

HLAVA
Hlava britské kočky musí vypadat masivně a je kulatá. Je umístěna na svalnatém,krátkem a silném krku. Uši jsou krátké a široké. Oči jsou velké a kulaté. Nos je široký a krátký. Brada je mohutná a dobře vyvinutá. Dospělí kocouři mají masivější hlavu než kočky a mají tzv. ''kocouří tváře''.
SRST
Krátká, hustá a rostlá srst je silná na omak. Trochu od těla odstává.

PÉČE
Britská krátkosrstá kočka potřebuje dobrou péči o srst a vnější zvukovody.


HISTORIE BRITSKÉ KRÁTKOSRSTÉ KOČKY
Kořeny britské krátkosrsté sahají do roku 1900. Tehdy angličané začali s výstavami a vyšlechťováním koček. Proto přišli s nápadem začít plemenit také domácí kočky, aby mohli konkurovat exotickým krátkosrstým kočkám. Začali je křížit s perskými kočkami a angorami. Toto vyšlechtěné plemeno se začalo nazývat britská krátkosrtá kočka. V té době se chovem a vystavováním zabývali také v Evropě a Skandinávii. Toto plemeno dostalo název evropská krátkosrstá kočka, ale tyto kočky se nekřížily tak často s angorami a perskými kočkami. Až v roce 1982 uznala obě tyto plemena evropská organizace FIFe. Tak vznikla oficiálně plemena britská krátkosrstá kočka a evropská krátkosrstá kočka.

Rádi Vám poradíme a odpovíme na Vaše otázky.
Čerpali jsme také informace z knih:
Britská kočka - Ester Verhoef - Verhallen
Kompletní encyklopedie koček - Ester Verhoef - Verhallenová

KRYTÍ KOČKY

Krytí kočky si předem dohodněte s majitelem krycího kocoura. Také si ujasněte, jaké veterinární podmínky budete muset splnit. Většinou postačí očkování proti běžným kočičím nemocem. Dohodněte si předem i výši a splatnost poplatku za nakrytí a také se dohodněte na postupu v případě neúspěšného krytí. Obvyklé je přinést kočku ke kocourovi. Kocour se ve svém prostředí cítí jistější a krytí se pak lépe daří. Nedoporučuje se půjčovat kocoura majitelům koček. Změna prostředí a s tím spojená zátěž vedou často k tomu, že k nakrytí kočky vůbec nedojde. Kočku přineste ke kocourovi hned na začátku říje (mrouskání). Kočičí říje trvá obvykle týden, ale počítejte s tím, že jeden den budou potřebovat k seznámení. Kočku ponechejte u kocoura asi tři dny, majitel kocoura se v té době přesvědčí, zda k nakrytí došlo.Po příchodu kočky ke kocourovi nechte kočku ještě nějakou dobu v přepravce, aby ji kocour cítil, ale aby ještě nedošlo k přímému kontaktu. Po vypuštění kočky začne probíhat seznamovací rituál. To, jak dlouho bude trvat záleží na zkušenostech obou partnerů, povaze, ale i vzájemných sympatiích. Kočky by měly mít k dispozici klidnou místnost, kde by neměly být rušeny. Během tohoto období většina koček téměř nežere a námluvy probíhají nepřetržitě. Na kočkách můžete v tomto období pozorovat únavu. Necháváte-li kočku u kocoura jen krátkou dobu, dbejte na to, aby byla nakrytá aspoň třikrát. Přesné datum krytí, tedy začátek i konec si přesně poznamenejte, poslouží vám k výpočtu termínu porodu. Jestliže máte doma kocoura, kterého jste k nakrytí nepoužili, musí být aspoň 10 dní od kočky oddělen, protože by mohlo dojít k dalšímu nakrytí a koťata by byla zčásti po jednom otci a zčásti po druhém.
BŘEZOST KOČKY


  Průměrná délka březosti je u koček 65 dní plus minus 4 dny. Březí kočka má zvýšené nároky na množství i kvalitu stravy. Kočkám zvyšujte množství krmení opatrně, i když mají velkou chuť k jídlu. Plody rostou až ve druhé polovině březosti a kočka, která příliš ztloustne, hůře rodí. Dbejte na to, aby potrava březí kočky byla plnohodnotná a obsahovala zvýšené množství minerálních látek a vitamínů. Krmení podávejte ve třech až čtyřech porcích denně. Jinak kočku nechte vést její život, jak je zvyklá, ale předcházejte zbytečným zátěžím. Cestování s březí kočkou omezte na nezbytné minimum. Březí kočky se nesmí zúčastňovat výstav. Nechte vyšetřit stolici kočky na parazity a v případě pozitivního nálezu je nutné kočku odčervit. Nepodávejte kočce žádné léky bez vědomí veterináře. Ve vyšším stupni březosti kočky trpí zácpou, kterou zvládnete dietní úpravou (mléko, kousek másla nebo lžička oleje pomohou). S kočkou zacházejte opatrně, při zvedání podpírejte zadní část těla. Nenuťte kočku ke skokům, ani k dalším větším aktivitám, které neprovádí sama a dobrovolně. Většina koček si už ke konci březosti kvůli velkému bříšku nemůže sama důkladně vyčistit srst, a tak jí pomozte otíráním vlhkým hadříkem. Stejným způsobem čistěte před porodem i struky a u dlouhosrstých koček srst kolem struků ostříhejte. Nejpozději dva týdny před porodem nabídněte kočce její "porodnici", aby si na ni zvykla a byla klidná. Dobře poslouží bedýnka nebo krabice s víkem a pohodlným vchodem ze strany. Vystelte ji prací textilní podložkou a mějte i nějaké na výměnu. Porodnici postavte na klidné místo bez průvanu, kam má kočka vždy přístup. Většina chovatelů má porodnici kočky v ložnici. Je to vhodné zejména k hlídání začátku porodu, pokud by porod začal v noci. Mnoho koček, které jsou na majitele fixovány, vyžaduje jeho přítomnost u porodu a ta je velmi zklidňuje.
Zdroj: Jamis.net

Kolik se narodilo koťátek a porodní hmotnost u našich koťátek.
Kolik přibraly na hmotnosti naše kočičky v průběhu březosti.
Délka březosti u našich kočiček.


Tabulka je ZDE.
POROD KOČKY


 Pokud má kočka již připravenou porodnici, pak zde i porodí. V místnosti, kde bude kočka rodit by měla být teplota nejméně 22 stupňů. Samotný porod začíná nejprve slabými, postupně zesilujícími porodními stahy, které jsou na břiše kočky dobře pozorovatelné. Porod probíhá asi dvě hodiny. Porození jednoho kotěte může trvat 15-30 minut. Někdy se však koťata rodí velmi rychle, třeba i po pěti minutách. Většinou se koťátka rodí hlavičkou napřed, často však také pánevním koncem, ale ve většině případů se narodí bez pomoci i u této polohy. Za normálních okolností začne kočka novorozené kotě ihned čistit a ukousne pupečník. V průběhu porodu sledujte, jestli za každým kotětem odešla i placenta. Pokud kočka placenty požírá, jde o přirozený jev.Někdy je lepší placenty vyhodit, nemusí je kočka vždy dobře snášet. Během porodu nabídněte kočce pití i krmení. Probíhá-li vše hladce nechte kočku udělat vše samotnou.

 Jiná situace nastane, pokud se rodička o své kotě nezajímá. Pak musíte koťátku pomoci vy. Nehty opatrně natrhněte plodový obal v místě tlamičky, aby kotě mohlo začít dýchat. Potom uchopte pupečník a prsty ho zaškrťte asi 4 cm od bříška kotěte. Pupečník můžete i podvázat nití, aby nekrvácel. Kotě podržte chvíli hlavičkou dolů, aby z dýchacích cest vytekla plodová voda. Jakmile kotě začne křičet, kočka o něj obvykle okamžitě projeví zájem. Kotě přiložte ke struku a nechte kočku, aby je olízala.

 Přesné pravidlo, jak dlouho má trvat porod neexistuje. Někdy je vše odbyto během tří hodin, občas se však stane, že se poslední kotě narodí až několik hodin po zdánlivě skončeném porodu.

 Pokud se kočce narodí mrtvé kotě je vhodné navštívit s ní veterináře, aby se přesvědčil, že je vše v pořádku a že v děloze nezůstala placenta.

 Mohou však nastat i situace, kdy je nutno přivolat veterináře:
Trvají-li silné porodní stahy déle než dvě hodiny a žádné kotě se nenarodí. Nemůže-li kočka porodit kotě, které je už částečně venku. Slábnou-li porodní stahy a přitom je jasné, že v děloze jsou ještě koťata. Odkládání návštěvy veterináře a jeho odborné pomoci v těchto případech není na místě.

PO PORODU KOČKY


 Většina koček se po porodu sama očistí. Jestliže se porod protáhl na několik hodin a kočka je příliš vyčerpaná, pomůžeme jí s očistou my. Okolí zevních rodidel očistíme vlhkou buničinou, vyměníme zakrvácenou a vlhkou podložku v porodnici. Kočce dáme napít a najíst. Překontrolujeme, jestli všechna koťata sají. Pokud je v pelíšku klid, kočka má dostatek mléka. Časté pískání a neklid koťat signalizuje nedostatek mléka. O produkci mléka se přesvědčíme tak, že jemně stiskneme mléčnou žlázu směrem ke struku, odkud má vystříknout proud mléka. V prvních dnech mléčné žláza produkuje husté mléko - mlezivo, které je vydatné a obsahuje pro koťata důležité protilátky.

 Koťata tráví první dny jen spánkem a jídlem. Normální porodní váha je mezi 57 - 114g. Samozřejmě závisí na plemenu a počtu narozených koťat. Váhu každého narozeného kotěte si zaznamenejte, aby jste měli kontrolu, jak přibývá na váze. Denně přibývají koťata na váze v průměru 15 g. První týden by měla přibrat minimálně svoji porodní váhu. Narozené kotě měří 11 - 15 cm. Je slepé, protože oči jsou ještě zavřené. Kotě, které se narodí s očima otevřenýma bude slepé. Uši jsou přiklopeny k hlavě, takže kotě neslyší. Není schopné chodit, jen se plazí kroutí a vrtí sebou. Koťata jsou v prvních dnech života bezvýhradně odkázána na svou kočičí mámu. Kotěcí vrh je po porodu dlouho zranitelný a bez matky naprosto bezmocný. Koťata buď pijí nebo spí schoulená na jedné hromadě. To jim poskytuje teplo i pocit bezpečí. Na konci prvního týdne života se koťatům otevírají oči. Ve věku dvou týdnů se již začínají po porodnici plazit. Ve třetím týdnu jsou již koťata zcela pohyblivá a zkoumají nejbližší okolí. Prořezávají se jim mléčné zuby. Můžeme pozorovat i pokroky v komunikaci kočky a koťat. Ve čtyřech týdnech začíná pro koťata doba her a učení. Kočka učí koťata používat kálecí misku. V této době můžeme zahájit přikrmování koťat. V tomto období je velmi důležitý kontakt koťat s lidskou rukou.

 Rozlišení pohlaví u koťat může být obtížné. Nejlépe je rozlišíme u novorozených koťat a pak po 5. týdnu života. Kočičky mají vulvu a konečník poměrně blízko sebe, vulva má tvar čárky. Kocourci mají penis a konečník dále od sebe, ústí močové roury má kulatý tvar. Mezi těmito útvary je sotva znatelný šourek, varlata jsou ještě zcela nepatrná. Nejvíce omylů vzniká, jsou -li ve vrhu pouze koťata jednoho pohlaví.

 Kočka má v období kojení obrovskou spotřebu živin. Potrava musí být velmi kvalitní a pestrá. Komerční krmiva pro březí a kojící kočky obsahují vše potřebné, proto není potřeba přidávat žádné minerální ani vitamínové přípravky. Také čisté vody má kočka větší spotřebu, takže je zapotřebí zajistit její dostatek.

Zdroj: Jamis.net

Krevní skupiny u koček se dědí takto.

Schéma zápisu:
matka (kočka) + otec (kocour) = potomci (koťata)

Aa + Aa = Aa
Ideální stav, kočka i kocour mají čisté A a ani jeden
z nich nenese vlohu pro krevní skupinu B.

Aa + Ab = Aa nebo Ab
Všechna koťata budou mít krevní skupinu A, ale
některá budou Aa a některá po otci Ab.

Aa + B = Ab
Všechna koťata se narodí s krevní skupinou Ab, tedy
budou zároveň po otci nosiči vlohy krevní skupiny B.

Ab + Aa = Aa nebo Ab
Všechna koťata budou mít krevní skupinu A, ale
některá budou Aa a některá po matce Ab.

Ab + Ab = Aa nebo Ab nebo B
Mohou se narodit koťata čistá Aa nebo nebo nosiči
béčka Ab nebo krevní skupina B.

Ab + B = Ab nebo B
Pokud má matka krevní skupina Ab a otec B, tak bu-
dou mít všechna koťata krevní skupinu Ab a B.

B + B = B
Oba rodiče mají krevní skupinu B, takže je vše v po-
řádku, jen je třeba na to upozornit zájemce o koťá-
ta do chovu kvůli dalšímu potomstvu.

B + Aa = Ab !!!
Kočka matka má krevní skupinu B a otec Aa - vše-
chna koťata je třeba minimálně na 24 hodin oddělit
od matky !

B + Ab = Ab !!! nebo B
Kočka má krevní skupinu B a otec Ab - některá ko-
ťata mohou být ohrožena a je třeba je minimálně na
24 hodin oddělit. Určit, která koťata mohou být ohro-
žena, se dá při porodu z pupečníkové krve s pomocí
sady pro rychlé testy, kterou je potřeba předem za-
koupit.

Zdroj: MVDr. Květa Mahelková

Bodové ohodnocení britských koček na výstavách.

Hlava
30 bodů
celkový tvar, nos, čelist a chrup, čelo, brada, tvar a umístění uší, tvar, velikost a posazení očí
Tělo
20 bodů
stavba těla, velikost a stavba kostry, tvar končetin a tlapek, délka ocasu
Srst
20 bodů
barva, kresba a její tvar, tipping, skvrny
Srst
15 bodů
kvalita, textura a délka
Oči
10 bodů
barva
Kondice
5 bodů
CELKEM
100 bodů
Titul GRANDINTERCHAMPION



Copyright 2010-2024 ❤ Webdesign DaLiCats ❤ Libor Polyak und Daniel Kirilov ❤ Tel: +436502721977 und +436509423040 ❤ Yoanna Viktorova und Lily Todorova
Zurück zum Seiteninhalt