Direkt zum Seiteninhalt

Informace o britské krátkosrsté kočce

Popis BAREV a KRESEB u britských krátkosrstých koček
ZDE.

http://genetics.dalicats.eu/barvy-srsti.html

BSH a
BSH 24
BSH d
BSH 02
BSH e
BSH 25

Co znamená EMS kód ?
EMS je systém pro označování plemen.
Britské krátkosrsté kočky patří do KATEGORIE III.

EMS například BSH (BRI) d 22

BSH (BRI) - britská (označuje plemeno)
d - červená (označuje barvu srsti)
22 - mramorovaní (označuje kresbu srsti)

STANDARD BRITSKÉ KRÁTKOSRSTÉ KOČKY

CHARAKTER
Britské kočky mají přátelskou a laskavou povahu a jsou velmi inteligentní. Rády žijí i malých místnostech. Nejsou hyperaktivní, ale chtějí si hrát a dovádět. jsou vhodné taky pro lidi, kteří jsou často angažováni svoji prací a nemají vždy čas se kočičce věnovat. Britské kočky jsou přítulné a milují blízkost každého člověka. Doma nikdy nepřekážejí.

KLASIKA
Britské krátkosrsté kočky jsou klasické plemeno, které se každému vybaví jako první, když se řekne kočka. Ve většině filmech, kde se objeví kočka, tak je to právě kočka britská. Skoro na všech obrázcích a reklamách jsou také nejčastěji britské kočky.

PÉČE
Britská krátkosrstá kočka potřebuje dobrou péči o srst a vnější zvukovody.

TĚLO
Brit
ské kočky mají statnější tělo. Měli by mít široký hrudník a krátká osvalená záda. Nohy jsou krátké a rovné, s kulatými mohutnými tlapkami. Silný ocas je kratší a špičku má zakulacenou.

HLAVA
Hlava britské kočky musí vypadat masivně a je kulatá. Je umístěna na svalnatém,krátkem a silném krku. Uši jsou krátké a široké. Oči jsou velké a kulaté. Nos je široký a krátký. Brada je mohutná a dobře vyvinutá. Dospělí kocouři mají masivější hlavu než kočky a mají tzv. ''kocouří tváře''.

SRST
Krátká, hustá a rostlá srst je silná na omak. Trochu od těla odstává.


HISTORIE BRITSKÉ KRÁTKOSRSTÉ KOČKY
Kořeny britské krátkosrsté sahají do roku 1900. Tehdy angličané začali s výstavami a vyšlechťováním koček. Proto přišli s nápadem začít plemenit také domácí kočky, aby mohli konkurovat exotickým krátkosrstým kočkám. Začali je křížit s perskými kočkami a angorami. Toto vyšlechtěné plemeno se začalo nazývat britská krátkosrtá kočka. V té době se chovem a vystavováním zabývali také v Evropě a Skandinávii. Toto plemeno dostalo název evropská krátkosrstá kočka, ale tyto kočky se nekřížily tak často s angorami a perskými kočkami. Až v roce 1982 uznala obě tyto plemena evropská organizace FIFe. Tak vznikla oficiálně plemena
britská krátkosrstá kočka a evropská krátkosrstá kočka.

 
Rádi Vám poradíme a odpovíme na Vaše otázky.
info@dalicats.eu
Čerpali jsme také informace z knih:
Britská kočka - Ester Verhoef - Verhallen
Kompletní encyklopedie koček - Ester Verhoef - Verhallenová

KRYTÍ KOČKY

  
  Krytí kočky si předem dohodněte s majitelem krycího kocoura. Také si ujasněte, jaké veterinární podmínky budete muset splnit. Většinou postačí očkování proti běžným kočičím nemocem. Dohodněte si předem i výši a splatnost poplatku za nakrytí a také se dohodněte na postupu v případě neúspěšného krytí.

  Obvyklé je přinést kočku ke kocourovi. Kocour se ve svém prostředí cítí jistější a krytí se pak lépe daří. Nedoporučuje se půjčovat kocoura majitelům koček. Změna prostředí a s tím spojená zátěž vedou často k tomu, že k nakrytí kočky vůbec nedojde. Kočku přineste ke kocourovi hned na začátku říje (mrouskání). Kočičí říje trvá obvykle týden, ale počítejte s tím, že jeden den budou potřebovat k seznámení. Kočku ponechejte u kocoura asi tři dny, majitel kocoura se v té době přesvědčí, zda k nakrytí došlo.

  Po příchodu kočky ke kocourovi nechte kočku ještě nějakou dobu v přepravce, aby ji kocour cítil, ale aby ještě nedošlo k přímému kontaktu. Po vypuštění kočky začne probíhat seznamovací rituál. To, jak dlouho bude trvat záleží na zkušenostech obou partnerů, povaze, ale i vzájemných sympatiích.

  Kočky by měly mít k dispozici klidnou místnost, kde by neměly být rušeny. Během tohoto období většina koček téměř nežere a námluvy probíhají nepřetržitě. Na kočkách můžete v tomto období pozorovat únavu. Necháváte-li kočku u kocoura jen krátkou dobu, dbejte na to, aby byla nakrytá aspoň třikrát. Přesné datum krytí, tedy začátek i konec si přesně poznamenejte, poslouží vám k výpočtu termínu porodu.

  Jestliže máte doma kocoura, kterého jste k nakrytí nepoužili, musí být aspoň 10 dní od kočky oddělen, protože by mohlo dojít k dalšímu nakrytí a koťata by byla zčásti po jednom otci a zčásti po druhém.

 

BŘEZOST KOČKY


  Průměrná délka březosti je u koček 65 dní plus minus 4 dny. Březí kočka má zvýšené nároky na množství i kvalitu stravy. Kočkám zvyšujte množství krmení opatrně, i když mají velkou chuť k jídlu. Plody rostou až ve druhé polovině březosti a kočka, která příliš ztloustne, hůře rodí. Dbejte na to, aby potrava březí kočky byla plnohodnotná a obsahovala zvýšené množství minerálních látek a vitamínů. Krmení podávejte ve třech až čtyřech porcích denně.

  Jinak kočku nechte vést její život, jak je zvyklá, ale předcházejte zbytečným zátěžím. Cestování s březí kočkou omezte na nezbytné minimum. Březí kočky se nesmí zúčastňovat výstav. Nechte vyšetřit stolici kočky na parazity a v případě pozitivního nálezu je nutné kočku odčervit. Nepodávejte kočce žádné léky bez vědomí veterináře. Ve vyšším stupni březosti kočky trpí zácpou, kterou zvládnete dietní úpravou (mléko, kousek másla nebo lžička oleje pomohou).

  S kočkou zacházejte opatrně, při zvedání podpírejte zadní část těla. Nenuťte kočku ke skokům, ani k dalším větším aktivitám, které neprovádí sama a dobrovolně. Většina koček si už ke konci březosti kvůli velkému bříšku nemůže sama důkladně vyčistit srst, a tak jí pomozte otíráním vlhkým hadříkem. Stejným způsobem čistěte před porodem i struky a u dlouhosrstých koček srst kolem struků ostříhejte.

  Nejpozději dva týdny před porodem nabídněte kočce její "porodnici", aby si na ni zvykla a byla klidná. Dobře poslouží bedýnka nebo krabice s víkem a pohodlným vchodem ze strany. Vystelte ji prací textilní podložkou a mějte i nějaké na výměnu. Porodnici postavte na klidné místo bez průvanu, kam má kočka vždy přístup. Většina chovatelů má porodnici kočky v ložnici. Je to vhodné zejména k hlídání začátku porodu, pokud by porod začal v noci. Mnoho koček, které jsou na majitele fixovány, vyžaduje jeho přítomnost u porodu a ta je velmi zklidňuje.

Zdroj: Jamis.net

Kolik se narodilo koťátek a porodní hmotnost u našich koťátek.
Kolik přibraly na hmotnosti naše kočičky v průběhu březosti.
Délka březosti u našich kočiček.


Tabulka je zde.

POROD KOČKY


  Pokud má kočka již připravenou porodnici, pak zde i porodí. V místnosti, kde bude kočka rodit by měla být teplota nejméně 22 stupňů. Samotný porod začíná nejprve slabými, postupně zesilujícími porodními stahy, které jsou na břiše kočky dobře pozorovatelné. Porod probíhá asi dvě hodiny. Porození jednoho kotěte může trvat 15-30 minut. Někdy se však koťata rodí velmi rychle, třeba i po pěti minutách. Většinou se koťátka rodí hlavičkou napřed, často však také pánevním koncem, ale ve většině případů se narodí bez pomoci i u této polohy. Za normálních okolností začne kočka novorozené kotě ihned čistit a ukousne pupečník. V průběhu porodu sledujte, jestli za každým kotětem odešla i placenta. Pokud kočka placenty požírá, jde o přirozený jev.Někdy je lepší placenty vyhodit, nemusí je kočka vždy dobře snášet. Během porodu nabídněte kočce pití i krmení. Probíhá-li vše hladce nechte kočku udělat vše samotnou.

  Jiná situace nastane, pokud se rodička o své kotě nezajímá. Pak musíte koťátku pomoci vy. Nehty opatrně natrhněte plodový obal v místě tlamičky, aby kotě mohlo začít dýchat. Potom uchopte pupečník a prsty ho zaškrťte asi 4 cm od bříška kotěte. Pupečník můžete i podvázat nití, aby nekrvácel. Kotě podržte chvíli hlavičkou dolů, aby z dýchacích cest vytekla plodová voda. Jakmile kotě začne křičet, kočka o něj obvykle okamžitě projeví zájem. Kotě přiložte ke struku a nechte kočku, aby je olízala.

  Přesné pravidlo, jak dlouho má trvat porod neexistuje. Někdy je vše odbyto během tří hodin, občas se však stane, že se poslední kotě narodí až několik hodin po zdánlivě skončeném porodu.

  Pokud se kočce narodí mrtvé kotě je vhodné navštívit s ní veterináře, aby se přesvědčil, že je vše v pořádku a že v děloze nezůstala placenta.

  Mohou však nastat i situace, kdy je nutno přivolat veterináře:
Trvají-li silné porodní stahy déle než dvě hodiny a žádné kotě se nenarodí. Nemůže-li kočka porodit kotě, které je už částečně venku. Slábnou-li porodní stahy a přitom je jasné, že v děloze jsou ještě koťata. Odkládání návštěvy veterináře a jeho odborné pomoci v těchto případech není na místě.

PO PORODU KOČKY


  Většina koček se po porodu sama očistí. Jestliže se porod protáhl na několik hodin a kočka je příliš vyčerpaná, pomůžeme jí s očistou my. Okolí zevních rodidel očistíme vlhkou buničinou, vyměníme zakrvácenou a vlhkou podložku v porodnici. Kočce dáme napít a najíst. Překontrolujeme, jestli všechna koťata sají. Pokud je v pelíšku klid, kočka má dostatek mléka. Časté pískání a neklid koťat signalizuje nedostatek mléka. O produkci mléka se přesvědčíme tak, že jemně stiskneme mléčnou žlázu směrem ke struku, odkud má vystříknout proud mléka. V prvních dnech mléčné žláza produkuje husté mléko - mlezivo, které je vydatné a obsahuje pro koťata důležité protilátky.

  Koťata tráví první dny jen spánkem a jídlem. Normální porodní váha je mezi 57 - 114g. Samozřejmě závisí na plemenu a počtu narozených koťat. Váhu každého narozeného kotěte si zaznamenejte, aby jste měli kontrolu, jak přibývá na váze. Denně přibývají koťata na váze v průměru 15 g. První týden by měla přibrat minimálně svoji porodní váhu. Narozené kotě měří 11 - 15 cm. Je slepé, protože oči jsou ještě zavřené. Kotě, které se narodí s očima otevřenýma bude slepé. Uši jsou přiklopeny k hlavě, takže kotě neslyší. Není schopné chodit, jen se plazí kroutí a vrtí sebou. Koťata jsou v prvních dnech života bezvýhradně odkázána na svou kočičí mámu. Kotěcí vrh je po porodu dlouho zranitelný a bez matky naprosto bezmocný. Koťata buď pijí nebo spí schoulená na jedné hromadě. To jim poskytuje teplo i pocit bezpečí. Na konci prvního týdne života se koťatům otevírají oči. Ve věku dvou týdnů se již začínají po porodnici plazit. Ve třetím týdnu jsou již koťata zcela pohyblivá a zkoumají nejbližší okolí. Prořezávají se jim mléčné zuby. Můžeme pozorovat i pokroky v komunikaci kočky a koťat. Ve čtyřech týdnech začíná pro koťata doba her a učení. Kočka učí koťata používat kálecí misku. V této době můžeme zahájit přikrmování koťat. V tomto období je velmi důležitý kontakt koťat s lidskou rukou.

  Rozlišení pohlaví u koťat může být obtížné. Nejlépe je rozlišíme u novorozených koťat a pak po 5. týdnu života. Kočičky mají vulvu a konečník poměrně blízko sebe, vulva má tvar čárky. Kocourci mají penis a konečník dále od sebe, ústí močové roury má kulatý tvar. Mezi těmito útvary je sotva znatelný šourek, varlata jsou ještě zcela nepatrná. Nejvíce omylů vzniká, jsou -li ve vrhu pouze koťata jednoho pohlaví.

  Kočka má v období kojení obrovskou spotřebu živin. Potrava musí být velmi kvalitní a pestrá. Komerční krmiva pro březí a kojící kočky obsahují vše potřebné, proto není potřeba přidávat žádné minerální ani vitamínové přípravky. Také čisté vody má kočka větší spotřebu, takže je zapotřebí zajistit její dostatek.

Zdroj: Jamis.net

Krevní skupiny u koček se dědí takto.

Schéma zápisu:
matka (kočka) + otec (kocour) = potomci (koťata)

Aa + Aa = Aa
Ideální stav, kočka i kocour mají čisté A a ani jeden
z nich nenese vlohu pro krevní skupinu B.

Aa + Ab = Aa nebo Ab
Všechna koťata budou mít krevní skupinu A, ale
některá budou Aa a některá po otci Ab.

Aa + B = Ab
Všechna koťata se narodí s krevní skupinou Ab, tedy
budou zároveň po otci nosiči vlohy krevní skupiny B.

Ab + Aa = Aa nebo Ab
Všechna koťata budou mít krevní skupinu A, ale
některá budou Aa a některá po matce Ab.

Ab + Ab = Aa nebo Ab nebo B
Mohou se narodit koťata čistá Aa nebo nebo nosiči
béčka Ab nebo krevní skupina B.

Ab + B = Ab nebo B
Pokud má matka krevní skupina Ab a otec B, tak bu-
dou mít všechna koťata krevní skupinu Ab a B.

B + B = B
Oba rodiče mají krevní skupinu B, takže je vše v po-
řádku, jen je třeba na to upozornit zájemce o koťá-
ta do chovu kvůli dalšímu potomstvu.

B + Aa = Ab !!!
Kočka matka má krevní skupinu B a otec Aa - vše-
chna koťata je třeba minimálně na 24 hodin oddělit
od matky !

B + Ab = Ab !!! nebo B
Kočka má krevní skupinu B a otec Ab - některá ko-
ťata mohou být ohrožena a je třeba je minimálně na
24 hodin oddělit. Určit, která koťata mohou být ohro-
žena, se dá při porodu z pupečníkové krve s pomocí
sady pro rychlé testy, kterou je potřeba předem za-
koupit.


Zdroj: MVDr. Květa Mahelková

Tituly u koček

Bodové ohodnocení britských koček na výstavách.

Hlava
30 bodů

celkový tvar, nos, čelist a chrup, čelo, brada, tvar a umístění uší, tvar, velikost a posazení očí

Tělo
20 bodů

stavba těla, velikost a stavba kostry, tvar končetin a tlapek, délka ocasu

Srst
20 bodů

barva, kresba a její tvar, tipping, skvrny

Srst
15 bodů

kvalita, textura a délka

Oči
10 bodů

barva

Kondice
5 bodů

 

CELKEM

100 bodů

Kočky se posuzují odděleně podle příslušnosti k plemeni a barevné varietě.

V jednotlivých třídách se posuzují zvířata srovnatelná, pokud jde o kvalitu a věk. Tedy stejná skupina, třída, druh a varieta. Každá třída je dále rozdělena podle pohlaví - kočky a kocouři se posuzují zvlášť.

  Posuzované zvíře obdrží písemné zhodnocení se známkou (jednotlivé části posudku se bodují, maximum je 100 bodů, na výstavách v ČR se ale body za jednotlivé části ohodnocení většinou neuvádí. Jinak správně by za hlavu a uši mohlo být max. 15 bodů, oči 10 bodů, tělo 20 bodů, délka srsti 15 bodů, barva srsti 15 bodů, ticking 10 bodů, textura 10 bodů, kondice zvířete 5 bodů.)
Možné získané známky (od nejlepšího):
1.
V (ex) - výborná (minim 88bodů)
2.
VD - velmi dobrá (minim 76bodů)
3.
dobrá (minim 61bodů)
4.
dostatečná

  Pokud je zastoupeno více zvířat stejné posuzované skupiny a všechna obdrží stejnou známku (např. V), uděluje posuzovatel ještě jejich pořadí tedy nejlepší V1, dále V2 a V3. Nejlepší zvíře pak (není ale podmínkou) může obdržet navíc titul podle dané třídy - tedy třída otevřená CAC, třída šampiónů CACIB atd... Pokud zvíře obdrží na dalších výstavách další tyto tituly do předepsaného počtu a za daných podmínek, má nárok na přiznání trvalého titulu a postupuje do vyšší třídy. Např. po třech titulech CAC získaných v otevřené třídě, získává zvíře titul champion, dále je pak vystavováno a posuzováno ve třídě šampionů a může se ucházet o titul interchampiona - po získání potřebných CACIB. Pokud se výstavy účastní alespoň 3 zvířata ze stejného plemene a barvy (optimálně i věk a pohlaví - i když se nedodržuje vždy, pro malý počet zvířat některých plemen), pak posuzovatel na konci posouzení všech těchto koček vybere nejlepší zvíře, které získá titul BIV (nejlepší zvíře ve varietě). Po skončení posuzování dané skupiny (musí obsahovat min. 15 koček, jinak se skupiny spojují) každý posuzovatel vybere zvířata, která nominuje (zkratka nom) do soutěže o nejlepší zvíře výstavy (BIS), pořádané na závěr celé výstavy.


TITULY  CHOVNÝCH  KOČEK a KASTRÁTů


  TITUL ŠAMPION - CH / TITUL PREMIOR - PR
Kočka musí obdržet 3x certifikát CAC / CAP od 3 různých posuzovatelů na 3 různých národních nebo mezinárodních výstavách FIFé. Titul CAC je zadáván v otevřené třídě. Titul CAP je zadáván ve třídě kastrátů.

  
TITUL MEZINÁRODNÍ ŠAMPION - IC /  TITUL MEZINÁRODNÍ PREMIOR - IP
Kočka musí obdržet 3x certifikát CACIB / CAPIB od 3 různých posuzovatelů na 3 různých mezinárodních výstavách FIFé ve 2 různých zemích. Certifikát CACIB je zadáván ve třídě šampionů, CAPIB ve třídě premiorů.

  
TITUL MEZINÁRODNÍ GRANDŠAMPION - GIC /  TITUL MEZINÁRODNÍ GRANDPREMIOR - GIP
Kočka musí získat 6x certifikát CAGCIB / CAGPIB od 3 různých posuzovatelů ve 3 různých zemích na mezinárodních výstavách FIFé.
NEBO  kočka musí získat 8x certifikát CAGCIB / CAGPIB od 4 různých posuzovatelů ve 2 různých zemích na mezinárodních výstavách FIFé. Certifikat CAGCIB je zadáván ve třídě mezinárodních šampionů, CAGPIB ve třídě mezinárodních premiorů.

  
TITUL EVROPSKÝ ŠAMPION - EC / TITUL EVROPSKÝ PREMIOR - EP
Kočka musí obdržet 9x certifikát CACE / CAPE od 3 různých posuzovatelů ve 3 různých zemích na mezinárodních výstavách FIFé.
NEBO kočka musí obdržet 11x certifikát CACE / CAPE od 6 různých posuzovatelů ve 2 různých zemích na mezinárodních výstavách FIFé. Certifikát CACE je zadáván ve třídě mezinárodních grandšampionů, CAPE ve třídě mezinárodních grandpremiorů.
PRESTIŽNÍ  TITULY  TRVALÉ


  
TITUL  DISTINGUISHED  MERIT
(Vynikající zásluha) - DM - je chovné ocenění kočky, jejichž minimálně 5 potomků získalo titul IC nebo IP či vyšší, u kocourků je tento titul přidělen pokud získá titul IC nebo IP či vyšší minimálně 10 jeho potomků. Tento titul je trvalý a uvádí se za celým jménem kočky.

 
TITUL  JUNIOR  WINNER
(Vítěz mladých) - JW - získá kotě, které musí získat nejméně 5x titul BIS ve třídách 12 (koťata 3-6 měsíců) a nebo 11 (mláďata 6-10 měsíců) na mezinárodních výstavách FIFe.

  
TITUL  DISTINGUISHED  SHOW  MERIT
(Vynikající výstavní zásluhy) - DSM - získá kočka, která jako dospělá získala nejméně 10x titul BIS na mezinárodních výstavách FIFe v časovém rozpětí nejméně 2 roky a 1 den mezi prvním a desátým titulem.

  
TITUL  WORLD  WINNER - WW nebo TITUL JUNIOR WORLD WINNER  - JWW
Jednou ročně, vždy na podzim, pořádá FIFé světovou výstavu, takové "mistrovství světa". Výstava trvá dva dny, první den probíhá posuzování a druhý den Best in Show. Na této výstavě lze získat nejprestižnější ocenění - Junior World Winner (JWW) a World Winner (WW).
Kotě, které na světové výstavě získá ocenění BIS ve třídě 11 nebo 12, získává ocenění JWW s rokem výstavy (např. JWW 04).
Kočka, která na světové výstavě získá ocenění BIS, získává ocenění WW s rokem výstavy (např. WW 04).


Kromě těchto titulů se na každé výstavě udělují  tyto TITULY


"Nejlepší zvíře ve varietě" -
BIV (Best in Variety) (pokud se účastní alespoň 3 zvířata ze stejného plemene, barvy a pohlaví)
"Nejlepší zvíře výstavy" -
BIS (Best in Show)
"Nejlepší kocour" a "Nejlepší kočka"
"Nejlepší kastrát kocour" a "Nejlepší kastrát kočka"
"Nejlepší mládě 3-6 měsíců" a "Nejlepší mládě 6-10 měsíců"

Kromě těchto titulů se udělují i další TITULY.
"Nejlepší domácí kočka"
"Nejlepší neuznané plemeno"
"Nejlepší zvíře mladého chovatele" atd.

PŘIZNÁNÍ  TRVALÉHO  TITULU


  Po získání předepsaných ocenění (CAC atd.) se zasílá na plemennou knihu koček žádost o přiznání patřičného titulu. Na žádosti je třeba uvést seznam a datum výstav, kterých se zvíře zúčastnilo a na kterých získalo ocenění požadovaná k zisku titulu. Dále jméno kočky a její registrační číslo. Nezapomeňte uvést zda požadujete kokardu či nikoliv (připlácí se asi 200Kč). Přílohou žádosti musí být kopie průkazu původu a kopie posuzovatelských listů s vyznačenými patřičnými oceněními. Vyřízení žádosti trvá poměrně dlouhou dobu. Nicméně jelikož se jedná pouze o administrativní záležitost, kočka která např. získala již 3x CAC a nemá zatím přiznaný titul, soutěží na dalších výstavách již ve vyšší třídě - tedy třídě championů - a uchází se o titul CACIB. Je třeba ale pro jistotu vzít originály posuzovatelských listů s sebou na výstavu, případně o této skutečnosti informovat výstavní výbor, který si listy může vyžádat k nahlédnutí. Trvalý titul je kočce zapsán do plemenné knihy, uvádí se před jménem kočky do doby, kdy není nahrazen titulem vyšším (výjimkou jsou trvalé tituly DM, DSM, JW,WW). Stejně tak koťata z následujících vrhů mají v rodokmenu již vyznačen dosažený titul rodičů.

Copyright © 2010-2018 Webdesign DaLiCats - Kirilov & Polyak GSM 00436509423040
Zurück zum Seiteninhalt